Sanalikan Isyan

Geçtiğimiz günlerde Sanalika.com ve Sanalika.net alan adlarından sunulan interaktif oyun ve sosyal ağı, ne yazık ki, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın talebi ve Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla erişime engellenmişti.
Sadece Türkiye'de 10 milyon üyesi bulunan sitenin yönetimi bu kararın ardından ilk kez bir açıklama yaptı.

"53 KİŞİNİN EMEĞİ VAR"
"Her yaş grubuna hitap eden sosyal oyun Sanalika'nın arkasında teknik, idari, hukuk ve tasarım ekibi olarak 53 kişinin emeği bulunmaktadır. Sanalika ekibi tarafından, oyun sürekli geliştirildiği gibi, hassas olunması gereken konuların farkındalığından dolayı, üyelerinin büyük bir kısmını oluşturan 7-18 yaş grubu için de özel çalışmalar yapılmıştır" denilen açıklamada dünyada, Sanalika'nın benzeri olan hiçbir oyunda halen yaş grupları ayrımı yapılmadığı belirtildi.

"SİTEDE ULUSAL BAYRAMLAR KUTLANDI"
Dünyadaki örneklerinde 18 yaş altı tüm çocuklar yetişkinlerle aynı ortamda bulunabilirken, Sanalika'nın 7-12 ve 13-17 yaş gruplarına özel alanlar açtığına dikkat çeken site yönetimi, çocukların olduğu dünyada, zeka geliştirici oyunlar bulunduğunun ve sosyalleşmeleri için çeşitli etkinlikler düzenlendiğinin altını çizdi.  Oyun içerisinde, 23 Nisan ve 29 Ekim bayramlarının hatta 27 Mart Dünya Tiyatro gününün kutlandığının, çeşitli ressamların resimleri sergilendiğinin ve çeşitli sanatçıların konserlerinin düzenlendiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Çocukların rahatsız edilmemesi için küfür, argo ve hakaret içerikli üye mesajlarının semantik olarak engellenmesi sağlanmış, rahatsız edici eylemlerde bulunan üyelerin sistemden dışlanması sağlanmıştır.
Başka bir yaş grubundan herhangi bir kimsenin 7-18 yaş grubunun dünyasına girmesi teknik olarak engellenmiştir". 

AİLE KORUMA PROGRAMI
Sanalika tarafından ebeveynlere yönelik “Aile Koruma Programı” oluşturulduğunun belirtildiği açıklama şöyle devam etti: "Ebeveynlere çocukları için saat sınırlaması, içerik sınırlaması gibi imkanlar getirilmiştir.
Sanalika'nın çocuk dünyasında, çocukların eğitilmesi için çeşitli eğitim projeleri yapılmıştır. 
Sanalika'da sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çoçukları bilinçlendirme amaçlı çeşitli etkinlikler yapılmıştır ve yapılmaya da devam edecektir.
Şirketimize başvuran her ebeveyne bilgi verilmiş, sorunları ve şikayetleri çözüme kavuşturulmuştur."

"208 ŞİKAYET AYNI KALEMDEN"
Zaman zaman Emniyet Müdürlüğü'nden gelen kötü niyetli kullanıcıların IP bilgilerinin kendilerine iletilmesine yönelik yazılara en kısa sürede cevap yazısı yazılarak ve bu konuda her daim  eksiksiz bilgi sağlanarak Emniyet Müdürlüğü'ne destek verildiğinin de altını çizen site yönetimi, "Ancak, çocukların hem eğlenmesini, hem sosyalleşmesini hem de eğitilmesini sağlamak için çalışmaların yapıldığı Sanalika oyunu, ne yazık ki “yargısız infaz” yapılarak çocukların cinsel olarak istismar edildiği, çocuk avcılarının cirit attığı, çocukların psiko sosyal durumunu etkileyecek uygunsuz konuşmaların yapıldığı, çocukların içkiye ve kumara özendirildiği bir ortam olarak değerlendirilerek erişim engelleme kararı verilmiştir.  
Erişim engelleme kararı talebinde delil olarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) ulaşan 208 adet şikayet başvurusu, iki adet gazete haberi ile Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün raporu konulmuştur. TİB'in topladığı 208 şikayetin içeriği incelendiğinde, neredeyse çok büyük bir kısmının aynı kalemden çıktığı açıkça görülmektedir. Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün raporunda,  çocukların cinsel olarak istismar edildiği, çocukların psiko sosyal durumunu etkileyecek uygunsuz konuşmaların yapıldığı, çocukların içkiye ve kumara özendirildiğinin uzmanlarca tespit edildiğini, ancak bu tespitin neye göre ve nasıl yapıldığı konusunda bir açıklamaya yer verilmemiştir.  Dosyada bulunan gazete haberleri ise aynı kurumun Anadolu Ajansı'na servis ettiği haber metinlerinden başka bir şey değildir. Aynı haberlerde, çocukları korumak amacı bahane edilerek bir çok arkadaşlık sitesinin, oyunların ve sosyal ağların kapatılması için gerekli çalışmaların yapıldığından bahsedilmektedir" dedi.
Tüzel kişiliği ve markası sicilde kayıtlı olan; vergisini düzenli olarak ödeyen, ortakları, çalışanları, adresi, telefonları belli olan Sanalika'ya ulaşmak ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmak yerine, sorgusuz sualsiz, cevap ve savunma hakkı vermeden siteye erişimin engellenmesini istemek, bize göre iyiniyetli bir yöntem değildir. Zira, kurumlara ulaşan şikayetler ve bazı konulardaki hassasiyetler rahatlıkla çözüm yoluna ulaştırılabilecekti.   
Erişim engelleme kararının hukuka aykırılığı konusunda hukukçularımızın itirazlarını yapacaklarını, bunun dışında kurum ve marka imajımızı zedeleyen, ailelerin gözünde oyunumuzu zararlı ilan eden, olmadık suçlamalarda bulunan ve şirketimizi gelir kaybına uğratan kişi ve kuruluşlar hakkında tazminat davalarını açacağımızı kamuoyuna bildirmek isteriz.  
Sanalika'nın bazı politikaları eleştirilebilir, -karşı olmakla beraber- Sanalika'nın içinde çocukların bazı kişiler tarafından cinsel istismara uğramalarını ve argo içerikleri engelleyemediği iddia edilebilir, ancak bunları önlemenin yolu siteyi erişime kapatmak ve kafayı kuma gömmek değil, karşılıklı işbirliği yapmaktır.  Eğer siteyi erişime engellemek yerine işbirliği yapılabilseydi, oyun içine girebilecek kötü niyetli kişilerin tespit edilmesi ve soruşturulması da mümkün olabilecekti. Bunun dışında, Sanalika gibi oyunlar çocukların eğitimi ve kişisel gelişimi için çok iyi fırsatlar sunabilecektir. Bu tür oyunları ve girişimleri engellemek, ne çocuk istismarını ne de başka suçları azaltabilecektir. Aksine bu tür oyunlar, istismarı engellemek bir yana çocukların eğitilebilmesi için fırsat olarak görülmelidir. 
Dünyadaki hiçbir oyun ya da site, çocuklara yüzde yüz koruma sağlayabileceğini iddia edemez ama yüksek sorumluluğun gerektirdiği bu konu hakkında da kayıtsız kalamaz. Biz Sanalika ekibi olarak, her zaman çocukları korumaya yönelik önlemler almaya çalıştığımızı, ebeveynler için kontrol mekanizmaları oluşturduğumuzu, oyun içinde olabilecek kötü niyetli eylemleri her daim engellemeye çalıştığımızı, bugüne kadar kötüniyetli kişilerin tespiti konusunda yasal makamlara yardımcı olduğumuzu  her yerde her zaman söyledik. Bunu her zaman da söylemeye devam edeceğiz.

© 2004-2011 MEDIALINE®. Medya Bilişim Teknolojileri

Site by MEDIALINE