Hangisiyle tararsan tara tek sayfada acilir tüm dünya

Yaklaşık 4 yıl önce internet kullanıcılarının yüzde 70'inin tercihi olan Internet Explorer (IE), Mozilla'nın Firefox'u ve Google'ın Chrome'u ile birlikte yüzde 40'lara kadar düştü. IE, hâlâ lider ama artık eskisi kadar rahat değil. 1990'ların ortasında tek başına internet sayfasını açan Netscape Navigator'dan eser kalmazken, kullanıcıların daha hızlı ve basit tarayıcı arayışı, internet tarayıcılarını baştan yarattı. Şimdi açılış süreleri 2 saniyelere kadar düşen tarayıcılar, girdikleri bilgisayardan çıkmamak için eklenti üstüne eklenti ekliyor.

INTERNET EXPLORER 
Microsoft'un ilkini 1995'te çıkardığı Internet Explorer, geçen yıl beta sürümü ile IE 9'a kadar ulaştı. Tarayıcının en yaygın kullanılan sürümü olan 8'de güvenlik öne çıkarıldı. Microsoft'un Windows işletim sistemine entegre ederek kullanıcılara sunduğu "internet gezgini/kâşifi", Avrupa'da tekelcilik davalarıyla karşı karşıya kalmasına karşın, rakiplerinin zorlamasıyla kendini baştan yaratmaya çabalıyor. 

ARTISI 
Ortalama açılış süresi 2.2 saniye. Üstün sekme özellikleri. En aza indirilen çökme problemleri. 
EKSİSİ Rakiplerine göre yavaş kurulum ve işletim özelliği bulunuyor. Yüksek işlemci ve bellek kullanımı.

FIREFOX
Internet Explorer başta olmak üzere rakiplerini daha hızlı olmaya zorlayan bu "kızıl panda" en büyük gücünü açık kaynak yazılımı olmasından alıyor.

ARTISI Hızlı ve basit tarama. Özelleştirme seçenekleri. Daha az sistem belleği kullanımı EKSİSİ Bir sekmedeki hata nedeniyle hepsi çöküyor. Özel tarama ve benzer birçok özellik eklenti gerektiriyor

CHROME
İnternet devi Google, 2008 yılı sonunda Chrome ile el attığı internet tarayıcıları arasında kısa sürede yüzde 14'lük payla pazarda üçüncülüğe yerleşti. 

ARTISI Sık ziyaret edilen sayfaları, resim önizleme ile sunum.İnternet uygulamalarını çevrimdışı kullanım. 
EKSİSİ Reklam engelleme yok. Ekstra özelliklerle tarayıcıyı zenginleştirme imkânı pek yok.

SAFARİ
Safari, 2007 yılında Windows işletim sistemine de yerleşebilir hale gelince, internet tarayıcıları arasında yüzde 6'lık paya ulaştı. 

ARTISI Gizli göz atmaya olanak tanıyor. Yeni pencere /sekme içine sekme/bağlantı sürükleme. 
EKSİSİ Kimlik avı önleme filtreleme özelliği yok. Eklenti ile zenginleştirme seçeneği bulunmuyor.

OPERA 
Geçmişi 1996'ya kadar dayanan ve 2010'un son günlerinde 11. versiyonu çıkan Opera, tek pencerede birden fazla pencere görüntüleyen sekmeli gezinmenin öncüsü. 

ARTISI Bilgisayarlar arasında senkronizasyon. Arama geçmişi sayfa içeriğiyle gösterilebiliyor. 
EKSİSİ Özel tarama özelliği bulunmuyor. Reklam engelleme yok. Ortalama açılış süresi rakiplere göre uzun.

© 2004-2011 MEDIALINE®. Medya Bilişim Teknolojileri

Site by MEDIALINE